În prezent, cadrul este stabilit de Legea nr. 147/2000. Pensionarii beneficiază de reducere de 50% la călătoriile cu trenul, sub forma cuponelor de transport distribuite anual. Dreptul se aplică pentru 6 călătorii simple pe an, la trenurile Regio și Interregio, clasa a II-a, iar facilitățile pot fi folosite de titular sau de soț/soție.
Talonul special de călătorie este alcătuit din șase cupoane-talon detașabile și șase cupoane-anexă. Reducerea nu include rezervarea locului – aceasta se achită integral, ca și până acum.
Parlamentarii pornesc de la realitatea că mulți vârstnici nu folosesc toate deplasările subvenționate. Pentru a evita pierderea facilității, proiectele pun pe masă două opțiuni:
1) Transformarea fiecărei călătorii neutilizate în vouchere de alimente – titluri de plată ce pot fi folosite la cumpărături esențiale.
Citește și:
2) Acordarea unei compensări în bani pentru fiecare bilet nefolosit – suma ar reflecta avantajul aferent reducerii de care pensionarul ar fi beneficiat la tren.
„Dorind să venim în întâmpinarea acestei categorii de persoane, am elaborat prezenta inițiativă legislativă, care propune ca în cazul în care cele 6 călătorii reduse de care beneficiază pensionarii nu au fost utilizate, aceștia să poată primi o compensație în bani.”
Pentru cine și cu ce efect – Conform noii legi a pensiilor, recent promulgate, dreptul la cele șase călătorii compensate anual rămâne valabil. Diferența ar fi că, atunci când deplasările nu sunt folosite, ele nu se mai pierd, ci se pot converti în sprijin alimentar sau în sume de bani. Măsura vizează în special seniorii care, din motive de sănătate, distanță sau costuri suplimentare (de exemplu, rezervarea locului), nu reușesc să călătorească, dar au nevoie de ajutor pentru cheltuielile zilnice.
Cum s-ar resimți schimbarea – Pentru un pensionar care nu folosește toate cuponalele, fiecare călătorie rămasă ar deveni un avantaj palpabil. În loc să expire pe hârtie, tichetele neutilizate ar valorifica același drept sub o formă mai potrivită nevoilor curente, fie la casă, fie la magazin.
Ce contează până la decizia finală – Inițiativele se află în dezbatere legislativă. Dacă vor fi adoptate, pensionarii ar putea opta între vouchere de alimente și compensare în bani pentru călătoriile neefectuate. Până la un vot și la publicarea regulilor de aplicare, rămân valabile facilitățile prevăzute de Legea nr. 147/2000, cu cele 6 călătorii/an la clasa a II-a, pe trenurile Regio și Interregio, și cu rezervarea achitată separat.