>
Fosta reședință de vară a Stelei Popescu de la 2 Mai se află acum sub îngrijirea nepoatei sale, Doina Maximilian. Recent, vila a trecut prin ample lucrări de renovare, fiind transformată într-o elegantă reședință predominant albă, spre deosebire de nuanțele de albastru din trecut.
Deși au existat speculații că Doina Maximilian ar lua în considerare vânzarea proprietății, aceasta a clarificat că nu intenționează să se despartă de casa plină de amintiri. În prezent, vila este locuită de o singură persoană, în contrast cu vremurile în care era frecvent vizitată de turiști.
Doina Maximilian, care este profesoară la Academia de Regie și Film din București, a subliniat că dorește să păstreze moștenirea lăsată de Stela Popescu prin menținerea vilei într-o stare impecabilă.
„Această casă a fost un loc special pentru familia noastră, iar dorința mea este să îi păstrez farmecul și să o onorez pe Stela Popescu așa cum merită.”
Prin renovarea și îngrijirea acestei reședințe, Doina Maximilian asigură că memoria marii actrițe va rămâne vie, iar vila de la 2 Mai va rămâne un simbol al respectului și iubirii față de una dintre cele mai îndrăgite figuri ale teatrului românesc.