Ilie Bolojan transmite că Nicușor Dan nu i-a cerut demisia. Ce spune despre rolul președintelui în criza politică: „Intențiile de a media sunt corecte, dar logica și bunul-simț au loc doar în anumite condiții”

29 04. 2026, 09:13

Într-un interviu acordat DIGI24, premierul Ilie Bolojan a spus clar că nu ia în calcul demisia până la moțiunea de cenzură, subliniind că a avut o colaborare bună cu președintele Nicușor Dan în ultima perioadă.

„I-am prezentat domnului președinte întâlnirile pe care le-am avut, aceste situații și sigur că și dânsul urmărește ceea ce se întâmplă în spațiul public, dar am considerat că asta ține de coaliția politică și că aceste probleme trebuie în principal rezolvate între oameni responsabili’, a spus premierul,

 

Ilie Bolojan: „Am avut o colaborare bună cu domnul președinte”

Chestionat dacă actuala criză politică ar fi putut fi evitată și dacă șeful statului a contribuit la detensionarea situației, prim-ministrul Bolojan a afirmat că relația instituțională a funcționat corespunzător.

„Am avut o colaborare bună cu domnul președinte în toată această perioadă. Eu am căutat și consider că, pentru a putea face ceea ce trebuie pentru țara noastră, în reprezentare externă și în plan intern, trebuie să existe o colaborare între președintele României și prim-ministru. Și am avut această colaborare’, a spus Bolojan.

Ilie Bolojan: „Deciziile domnului președinte îi aparțin”

Premierul a subliniat că eficiența actului de guvernare depinde în mare măsură de buna credință a actorilor politici implicați, sugerând că blocajele apar atunci când sunt urmărite interese diferite de cele publice.

Atunci când acționezi, ai două posibilități: să ai de-a face cu oameni de bună credință, care sunt în guvernare pentru a face ceva pentru țară, pentru un proiect public, pentru a îndrepta lucrurile – aceasta este o ipoteză de lucru. Și atunci logica, bunul-simț și rațiunea au rezultate. Sau să ai de-a face cu alte interese, care nu au o logică a bunei guvernări și nicio logică a interesului public, ci o logică a interesului politic, a unor interese de putere și de afaceri, situație în care logica, rațiunea și bunul-simț nu mai au rezultateAm avut, așa cum am spus, o colaborare bună, iar deciziile domnului președinte îi aparțin. Când am acceptat această funcție, știam că nu este o situație ușoară și am încercat să duc cu demnitate acest mandat„, a transmis Ilie Bolojan.

Ilie Bolojan nu ia în calcul demisia până la moțiune

Ilie Bolojan transmite că Nicușor Dan nu i-a cerut demisia și că nu intenționează să își dea demisia înainte de o eventuală moțiune. El apreciază intențiile de mediere ale lui Nicușor Dan, pe care le consideră corecte, dar subliniază că dialogul bazat pe logică, rațiune și bun-simț este posibil doar în anumite condiții. De asemenea, Bolojan evidențiază o problemă mai largă din politica românească: lipsa de încredere între actorii politici, cauzată de experiențe repetate de lipsă de sinceritate în relațiile dintre ei.

„Nu mi-a cerut Nicușor Dan să îmi dau demisia. Nu iau în calcul să îmi dau demisia până la moțiune. Intențiile de a media ale lui Nicușor Dan sunt corecte, dar logica, rațiunea și bunul-simț au loc doar în anumite condiții. De-a lungul anilor, oamenii politici nu mai au încredere nici între ei, pentru că s-au mințit mult între ei‘, a mai transmis Ilie Bolojan.