Ioan Davidescu Altceva 03.10.2025 18:13

Elena Udrea a revenit în Parlament după eliberarea din închisoare. A purtat o ținută neagră, mulată, cu decolteu și pantofi cu tocuri / Cine a invitat-o și de ce

Elena Udrea a revenit în Parlament după eliberarea din închisoare. A purtat o ținută neagră, mulată, cu decolteu și pantofi cu tocuri / Cine a invitat-o și de ce

Elena Udrea a reapărut în Parlament după perioada petrecută în detenție. Pentru această ocazie, fosta politiciană a ales o ținută sobră cu accente crem. Această revenire a stârnit imediat atenția și a generat multe comentarii în mediul online, mai ales că Adrian Alexandrov, soțul ei, a făcut câteva postări pe rețelele de socializare.

Elena Udrea a revenit în Parlament, marcând astfel prima ei participare publică după perioada petrecută în detenție. Momentul a fost surprins și distribuit pe rețelele de socializare de Adrian Alexandrov, soțul ei. Imaginile publicate în mediul online au fost rapid comentate.

Pentru această ocazie, fosta ministră a ales o combinație vestimentară sobră, dar atent gândită. Ea a purtat o ținută complet neagră, mulată și cu decolteu, peste care a adăugat un sacou crem deschis și pantofi stiletto în aceeași nuanță. Ținuta a fost completată de o geantă de mână încăpătoare.

Machiajul discret și coafura clasică, cu părul blond lăsat drept pe umeri, au atras imediat atenția tuturor.

Într-un alt cadru, fosta ministră a Turismului apare la masa unei comisii, având în față dosare și microfoane și fiind înconjurată de alți parlamentari.

În altă fotografie, ea este surprinsă urcând scările instituției.

Cine a invitat-o și de ce

Elena Udrea a fost invitată la Parlament de un lider al Alianței pentru Unirea Românilor. Fosta politiciană a luat parte la o dezbatere despre drepturile deținuților.

„Permisiile nu sunt un lux, sunt gândite ca o modalitate de a păstra legătura cu familia, iar legătura cu familia este considerată modalitatea cea mai sigură, cea mai puternică de a aduce la reabilitarea deținuților. Modul în care se acordă permise este la discreția conducerii penitenciarelor și a ANP-ului. În realitate, doar 1–2% din deținute au reușit să primească permisie, deși îndeplineau condițiile.

Detenția trebuie să fie ultima soluție… ar trebui să se treacă la pedepse neprivative de libertate, pentru că s-a demonstrat că în detenție oamenii se profesionalizează în infracțiuni, iar reinserția lor este spre zero’, a spus Elena Udrea

Fosta politiciană a fost eliberată din penitenciar în luna iulie

În vara anului 2018, Elena Udrea a fost condamnată definitiv la șase ani de închisoare în dosarul „Gala Bute’. Înainte de verdict, fosta politiciană a plecat în Costa Rica și a cerut azil acolo. Ulterior, Curtea Constituțională a stabilit că seturile de cinci judecători de la Înalta Curte nu erau formate corect, fapt care a dus la suspendarea pedepsei pentru o perioadă.

Totuși, în aprilie 2022, instanța supremă a menținut condamnarea. Fosta ministră a Turismului a fost prinsă atunci în Bulgaria și adusă în țară, fiind încarcerată la Târgșor pe data de 16 iunie 2022.

Pe 17 iulie 2025, Judecătoria Ploiești a decis eliberarea condiționată a acesteia, iar Tribunalul Prahova a confirmat hotărârea, deși DNA s-a opus. Astfel, după trei ani și jumătate în spatele gratiilor, ea a ieșit din penitenciar.

Ce declarații a făcut Elena Udrea la ieșirea din închisoare

La ieșirea din închisoare, Elena Udrea a făcut câteva declarații neașteptate. Fosta ministră a Turismului a vorbit atunci despre dosarul „Gala Bute’, în care a fost condamnată, dar și despre toată perioada petrecută în penitenciar.

„Este minunat, îi mulțumesc lui Dumnezeu că această încercare s-a încheiat. După trei ani și jumătate de luptă, a venit și această veste bună.

Eu am făcut Gala Bute cu mândrie și poate ăsta e un păcat’, a mărturisit Elena Udrea la acea vreme.

Mai mult decât atât, fosta politiciană a spus atunci că va rămâne în România alături de Adrian Alexandrov, soțul ei, și fiica lor, Eva Maria, acum în vârstă de șapte ani.