>
După ce a împușcat-o cu patru gloanțe pe Teodora Marcu, însărcinată cu al doilea copil, Robert Lupu s-a sinucis chiar înainte să fie prins de trupele speciale din Poliție! Cadavrul său a fost transportat la IML pentru necropsie, iar după terminarea procedurilor se pare că familia lui nu a dorit să îl revendice, iar corpul lui neînsuflețit a fost abandonat la morgă!
De la o oră la alta ies la iveală detalii noi din cazul crimei care a șocat toată România! Însă două informații extrem de importante, venite dinspre IML, aruncă o nouă lumină asupra acestui caz.
Prima ar fi necropsia Teodorei Marcu, despre care medicii legiștii au descoperit că a fost împușcată cu sânge rece, de patru ori: un glonț în cap, două în zona abdomenului și unul în zona inghinală!
A doua informație va revolta multă lume când se va afla că, după ce a comis această crimă odioasă, Robert Lupu ar putea fi înmormântat acum pe banii statului!
Nimeni nu i-a revendicat corpul neînsuflețit de la IML. Se pare că familia acestuia s-a dezis de el, probabil cutremurați de gestul său, iar acesta zace abanondat la morga instituției.
Potrivit legilor din România, atunci când un cadavru nu este revendicat de familie, autoritățile locale sau statul preiau responsabilitatea înmormântării. În astfel de cazuri, primăria organizează și plătește o înmormântare simplă, fără ceremonii. Astfel, dacă trupul lui Robert Lupu rămâne abandonat, cheltuielile vor fi suportate de stat.
În spatele acestei tragedii se ascunde un trecut plin de abuzuri, hărțuiri, dar și amenințări cu moartea. Robert Lupu a ucis-o pe Teodora Marcu în plină stradă, cu martori. Inclusiv fetița ei în vârstă de 3 ani a asistat la acest atac sângeros!
Ceremonia de înmormântare a Teodorei va avea loc pe data de 5 iunie, de la ora 12:00. Apropiații își vor lua adio de la Teodora Marcu în Helegiu, comuna Deleni.
„Dragi locuitori, cu profunda tristețe vă împărtășim vestea plecării premature dintre noi a Teodorei Marcu, o tânără care a fost parte din comunitatea noastră. Plecarea Teodorei lasă în urmă un gol pe care îl simțim cu toții. În astfel de momente, ne dăm seama cât de strâns legați suntem. Astăzi, durerea nu e doar a unei familii, ci a unei întregi comunități care suferă împreună.
Suntem alături de toți cei dragi Teodorei cu toată compasiunea și sprijinul nostru. Nu putem alina o asemenea pierdere, dar putem fi prezenți – cu o floare și un gând bun către familie. Uneori, simplul fapt că suntem împreună poate face durerea un pic mai ușor de dus.
Trupul neînsuflețit al Teodorei va fi adus mâine după-amiază la Parohia din cartierul nostru. Cei care doresc să își ia rămas bun și să fie alături de familie sunt bineveniți la priveghi. Vom reveni mâine cu toate detaliile privind orele la care ne putem reculege și aduce un ultim omagiu”, a transmis administrația complexului ieri, 1 iunie.