Ioan Davidescu Altceva 04.04.2025 00:05

Andrei a fost dat dispărut pe 27 martie 2025. În frunte cu viceprimarul, oamenii din Cobadin s-au mobilizat și îl caută pe tânărul de 20 de ani

Andrei a fost dat dispărut pe 27 martie 2025. În frunte cu viceprimarul, oamenii din Cobadin s-au mobilizat și îl caută pe tânărul de 20 de ani

Un tânăr de 20 de ani este de negăsit, după ce a plecat la fotbal fără telefon, dar nu a mai ajuns pe teren. Andrei a dispărut de mai bine de o săptămână și este căutat în Cobadin.

O familie din județul Constanța trăiește de o săptămână în tensiune, după dispariția unui tânăr de 20 de ani din satul Cobadin. Andrei a plecat pe data de 27 martie dimineața pentru a merge la un meci de fotbal, însă de atunci nimeni nu a mai auzit nimic de el. Detaliul că telefonul mobil al tânărului a rămas acasă a stârnit și mai multe îngrijorări în rândul familiei și al prietenilor. Mobilizarea a început imediat, iar căutările nu au încetat.

„Nu era supărat, nu, absolut nimic. Joi a plecat ultima oară, pe la 5 jumate, 6, a zis că pleacă la teren, la fotbal şi asta a fost tot”, a spus Mihaela Bulumete, mama tânărului dispărut.

La primele ore ale dimineții, localnicii și autoritățile din Cobadin au pornit în căutarea tânărului dispărut, împărțindu-se în grupuri care au cercetat zonele împădurite din jurul satului. Au fost vizate pădurile din apropierea Cobadinului, dar și drumurile care duc spre Viișoara și Negrești, totul în speranța găsirii unor indicii legate de locația în care ar putea fi tânărul Andrei.

„Am fost la periferia Cobadinului, respectiv la o pădure care duce către Viişoara, la o pădure care duce către Negreşti, am venit aici, care duce către Ciobăniţa, şi mai mergem undeva”, a spus un voluntar.

Un tânăr a fost găsit mort, la două zile după dispariția lui Andrei

Nu putem să nu aducem în discuție faptul că mobilizarea a fost amplificată după o altă tragedie petrecută în județul Constanța. La doar două zile după dispariția lui Andrei, un alt tânăr a fost găsit mort într-o clădire abandonată, fapt ce a generat și mai multă neliniște printre localnici.

„El aşa a zis, că merge la fotbal, le-a zis părinţilor, dar noi nu am aflat nimic, n-a venit la noi, nu ne-a contactat de fotbal sau ceva”, adaugă un prieten.

Printre motivele care ar putea explica dispariția tânărului, unii susțin că Andrei ar fi fost dat afară de la locul de muncă la spălătoria din Medgidia, cu două zile înainte de a dispărea. Căutările continuă cu ajutorul voluntarilor, care sunt hotărâți să-l găsească pe Andrei. Acestea vor fi reluate și în această seară, iar mâine dimineață va începe o nouă etapă a căutărilor.

„Mie mi-a zis că ar vrea să îşi schimbe locul de muncă, că nu-i mai place acolo, chiar zicea că vrea să se ducă cu taica-su aici în Cobadin, aşa a zis el. Şi mi-a mai zis că vrea să se înscrie la şcoala de şoferi, să dea şi el de permis. El nu era genul care să plece de acasă singur, să facă aşa”, spune un tânăr.